poniedziałek, 16 stycznia 2017

39. Księżniczka Ozma z Oz

Być może znacie powieść dla dzieci „Czarnoksiężnik z krainy Oz” autorstwa Lymana Franka Bauma, o Dorotce z Kansas porwanej przez tornado. Być może kojarzycie film z 1939 roku. To klasyka literatury i kinematografii.

„Czarnoksiężnik” jest tylko pierwszą częścią wielotomowego cyklu. Najważniejszą postacią serii nie jest jednak Dorotka, lecz księżniczka Ozma. Poznajemy ją w drugim tomie pt. „The Marvelous Land of Oz”. Na poszukiwanie zaginionej Ozmy wyrusza Tip, który był chłopcem na posyłki złej wiedźmy Mombi. Po wielu perypetiach okazuje się, że – uwaga, spoilery – to Tip jest księżniczką. Kiedy Ozma była berbeciem, Mombi zaklęciem zmieniła jej płeć, aby dziecko nie mogło odziedziczyć tronu w przyszłości. Ostatecznie zła wiedźma zostaje pokonana, skruszona odwraca działanie czaru. Tip staje się Ozmą. Przyjaciele okazują jej wsparcie i bezwarunkową akceptację. To ładny happy end.

Oczywiście, książka powstała w 1904 roku, więc nie powinno się tej wzruszającej transformacji umieszczać w sferze fantazji LGBTQ, blablabla… blabla… bla…

Bla...

PS Nie wiem czy książka wyszła po polsku, odnoszę się do wersji angielskiej, stąd tytuł „The Marvelous Land of Oz”.

Autorka: Xamag.
Fragment komisu autorstwa Erica Shanowera i Skottie Young.

2 komentarze:

  1. czemu tak rzadko piszesz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Życie w biegu :) Po prostu. Związek, praca, aktywizm i odrobina odpoczynku (jeśli w ogóle) - i na pisanie pozostaje naprawdę niewiele czasu.

      Usuń